„Ceny obrazów – z czego mogą wynikać?”- to pytanie zadaje sobie spora część z nas (zarówno tych, którzy rozglądają się za obrazem dla siebie, jak i w formie prezentu). Jak się okazuje, koszt obrazu to kwestia, która dla części z nas odgrywa ważną rolę. To właśnie ich cennik niejednokrotnie powoduje, że rezygnujemy z zakupu. A gdyby tak podejść do kwestii kosztów nieco inaczej – traktując je jako inwestycję w sztukę? Nie ulega wątpliwości, że obrazy takie jak portrety to również wspaniała pamiątka rodzinna – która może przetrwać pokolenia. Niezależnie od tego jaki jest Twój budżet na obrazy – sprawdź z czego może wynikać finalna cena produktu oraz dlaczego jego zakup może okazać się jedną z lepszych decyzji zakupowych!
Ceny obrazów – co na nie wpływa?
Na cenę obrazu wpływa cały szereg istotnych czynników – do których należą kwestie takie jak:
- rozmiar – większe obrazy często są droższe od mniejszych ze względu na większą ilość wykorzystanego materiału czy więcej pracy włożonej w ich stworzenie
- stan – obraz malowany od początku do końca z myślą o konkretnej osobie oraz jej zamówieniu, może być nieco droższy od tego, który jest już namalowany bądź od obrazów w stanie używanym
- reputacja artysty – artyści, którzy cieszą się dużą popularnością, zwykle malują w wyższych cenach niż ci, którzy dopiero zaczynają (na szczęście na rynku znajdziemy dziś również doświadczonych malarzy, posiadających optymalne, wychodzące naprzeciw potrzebom klienta cenniki)
- unikatowość obrazu – im bardziej unikatowe, rzadkie dzieła, tym wyższa ich cena
- procedencja – obrazy, które były w posiadaniu znaczących kolekcjonerów czy instytucji takich jak muzea, naturalnie mogą kosztować więcej od tych, które nie posiadają udokumentowanej historii własności
- trendy rynkowe – jeśli w danym momencie występuje zwiększone zainteresowanie na dany styl w malarstwie, obrazy w nim tworzone mogą być sprzedawane za nieco wyższe niż standardowo ceny
- materiały – użycie kosztownych, trudno dostępnych materiałów podczas tworzenia obrazu, może wykazywać wpływ na finalną cenę dzieła
Zakup obrazu – dlaczego warto potraktować go jako inwestycję?
Zakup obrazu jako inwestycja może być atrakcyjny ze względu na kilka powodów:
Dywersyfikacja portfela – inwestowanie w sztukę może pomóc w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, ponieważ rynki sztuki często zachowują się inaczej niż tradycyjne rynki finansowe. Obrazy mogą zachować wartość lub nawet zyskać na wartości w czasie, gdy inne aktywa finansowe tracą.
Ochrona przed inflacją – dzieła sztuki często są uważane za „twarde aktywa”, które mogą chronić nas przed rosnącą inflacją. W okresach wysokiej inflacji wartość realna pieniądza spada, natomiast wartość dzieł sztuki może rosnąć – co jest szczególnie atrakcyjne dla tych osób, które powstrzymują się przed wydawaniem pieniędzy na obrazy.
Potencjalny wzrost wartości – wybrane obrazy mogą znacznie zyskać na wartości, szczególnie te autorstwa artystów, których prace są coraz bardziej pożądane na rynku. Wzrost reputacji artysty, rzadkość dzieła i zmiany w trendach artystycznych mogą naturalnie prowadzić do wzrostu cen za dzieło.
Aspekt estetyczny i kulturowy – inwestycja w sztukę łączy w sobie korzyści materialne z niematerialnymi. Posiadanie cennego obrazu daje nie tylko potencjalny zwrot finansowy, ale również osobistą satysfakcję i prestiż. Dzieła sztuki mogą wzbogacać życie osobiste, służąc jako źródło inspiracji i piękna.
Możliwość wykorzystania obrazu jako zabezpieczenia finansowego – w pewnych okolicznościach, dzieła sztuki mogą być użyte jako zabezpieczenie w transakcjach finansowych, takich jak pożyczki.
Dziedzictwo i przekazanie majątku – dzieła sztuki często są traktowane jako część dziedzictwa rodzinnego i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przy odpowiednim zarządzaniu i konserwacji, wartość obrazu może być utrzymana lub zwiększona – stanowiąc przy tym fantastyczną pamiątkę dla innych członków rodziny.
Obraz – prezent dla siebie lub bliskiej nam osoby!
Obraz to wyjątkowy i osobisty prezent, który może przynieść radość i wartość estetyczną na wiele lat – niezależnie czy kupujemy go z myślą o sobie samym czy o bliskiej nam osobie! Dlaczego warto rozważyć obraz jako upominek?
Prezent na lata – obraz to prezent, który może przetrwać lata, a nawet stulecia. Jest to jedna z tych rzeczy, z których odbiorca może cieszyć się każdego dnia, mając na ścianie dzieło sztuki, jakie przypomina o osobie, która je podarowała.
Osobiste znaczenie – wybór obrazu, który odzwierciedla gust lub zainteresowania obdarowywanego, pokazuje, że zastanawiałeś się nad jego preferencjami, a co za tym idzie.. że zależy Ci na jego zadowoleniu! Może to być też dzieło, które nawiązuje do wspólnych wspomnień lub wyjątkowych chwil – co dodatkowo pozytywnie wpłynie na relację.
Dekoracja wnętrza – obraz może znacząco przyczynić się do estetyki i atmosfery w domu, stanowiąc element ozdobny, nadający charakteru i stylu.
Inwestycja w przyszłość – jeśli obraz jest dziełem cenionego artysty, może również stanowić inwestycję, która z czasem zyska na wartości.
Wyjątkowość upominku – w przeciwieństwie do masowo produkowanych przedmiotów, dzieła sztuki są unikalne lub dostępne w ograniczonym nakładzie. Podarowanie obrazu to sposób na podkreślenie wyjątkowości osoby obdarowanej – która z całą pewnością będzie zaskoczona naszym wyborem!
Pozytywny wpływ sztuki na samopoczucie – sztuka ma moc wywoływania emocji oraz inspirowania. Obraz, który porusza, może być źródłem codziennej radości i refleksji dla osoby, która go otrzyma.
Aby dokonać dobrego wyboru co do obrazu na prezent – warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Znajomość gustu osoby, którą zamierzamy obdarować – zwróć uwagę na to, jakie style, kolory i tematyka przemawiają do obdarowywanego oraz w towarzystwie jakich barw czuje się najlepiej.
Rozmiar i miejsce – upewnij się, że obraz pasuje rozmiarem do wnętrza osoby, której chcemy wręczyć dzieło w prezencie.
Osobiste znaczenie – rozważ obrazy, które mogą mieć dla obdarowanego specjalne znaczenie, na przykład przedstawiające… jego karykaturę!
Podarowanie obrazu to piękny gest, który może wyrażać szacunek, miłość i troskę o obdarowywaną osobę – dlatego, niezależnie od ceny, warto wziąć to pod uwagę przed ważnym wydarzeniem, na które poszukujemy prezentu.
Czytaj więcej:
Karykatury – jaką pełnią rolę w malarstwie?
Oprawa obrazu – na co zwrócić uwagę?
Voucher / bon upominkowy na obraz – kiedy warto wybrać tę formę prezentu?
Portrety olejne na zamówienie – prezenty, które budzą emocje!
Malowanie portretów ze zdjęcia – co warto o nim wiedzieć?