Jak wybrać idealny obraz do salonu? Salon to serce każdego domu czy mieszkania. Nic więc dziwnego, że szczególną uwagę pokłada się w jego właściwą aranżację. Każdy profesjonalny architekt czy projektant wnętrz podkreśla, że to najmniejsze detale, szczegóły wykończenia wnętrza oraz jego dekoracja, to klucz do spektakularnych efektów końcowych. Jednymi z najciekawszych ozdób są obrazy.

Czym kierować się podczas ich wyborów do naszych salonów? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Zaczynamy! 

Dopasowanie do stylu architektonicznego salonu 

Styl architektoniczny, w którym zaaranżowany jest salon, do którego poszukujemy obrazu na ścianę, to główny czynnik, który powinien być brany pod uwagę podczas wybierania konkretnego płótna zdobiącego ścianę. Dodatkowo warto zwrócić uwagę także na kolorystykę całej aranżacji- obraz powinien być albo doskonałym uzupełnieniem, które „wtopi się w tło”, albo pokaźną, okazałą, barwną dekoracją, która będzie stanowić najważniejszy element całej aranżacji. Co więcej, obraz powinien być uzupełniony o właściwą ramę, która będzie dopasowana do mebli salonu oraz całej stylizacji. Można pokusić się również o drobne akcenty, które będą nawiązaniem do danego stylu architektonicznego. Dla przykładu, w salonach urządzonych w stylu glamour, drobne kryształy na ramię to doskonały wybór. Jeśli salon jest wnętrzem prezentującym styl boho, wówczas warto postawić na drewnianą ramę. Metal będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku wnętrz rustykalnych, industrialnych czy loftowym. Dodatkowo rama obrazu powinna zostać dopasowana do koloru ścian, jak również harmonizować z „zawartością” obrazu. 

Obraz wybrany do salonu powinien łączyć się także z ogólnym charakterem wnętrz. Dla przykładu, salon urządzony w stylu nowoczesnym, powinien być uzupełniony o obraz wykonany w stylu abstrakcyjnym. Jeśli zaś salon jest wnętrzem typowo klasycznym, o dostojnych, drewnianych, antycznych meblach, wówczas warto postawić na pejzaże, akty czy martwą naturę.

  Jak Zamówić Wymarzony Obraz na Prezent?

Dostępna przestrzeń naszego salonu

Salon i dostępny w nim metraż to czynnik, który każdy z nas powinien wziąć pod uwagę podczas wyboru obrazu do naszych salonowych aranżacji. Jak podkreśla specjalista designu i aranżacji wnętrz- „sztuka wymaga przestrzeni i prywatności”. W praktyce oznacza to, że obraz o zbyt dużym rozmiarze, wybrany do salonu o skromnej powierzchni, zamiast zdobić nasze wnętrze, może go delikatnie „zdominować” czy przytłoczyć. Jeśli więc salon jest pomieszczeniem, które zaliczyć można do małych, wówczas należy szukać płótna o mniejszych gabarytach. Co więcej, jeden, duży obraz, można zastąpić dwoma małymi, bądź trzema miniaturowymi. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań finalnych użytkowników. 

Indywidualne preferencje stylu malarskiego

Obraz do salonu oprócz tego, że powinien tworzyć jedną, zgraną całość z pozostałym wyposażeniem, reprezentować rozmiar adekwatny do wielkości salonu, to dodatkowo powinien wpisywać się w gust swojego odbiorcy. Obraz w salonie pełni bowiem nie tylko rolę dekoracyjną, ale także estetyczną. Jego analiza, obserwacja, powinna pozytywnie wpływać na samopoczucie oraz ogólny nastrój odbiorcy. W związku z tym styl malarski wybranego dzieła odgrywa wręcz rolę pierwszoplanową. Sztuka malarstwa jest niezwykle  obszerną dziedziną, dzięki której każdy odnajdzie coś dla siebie. Impresjonizm, kubizm, modernizm, ekspresjonizm, klasycyzm, Pop Art, Realizm, Surrealizm i wiele innych stylów malarskich, w których możemy wybrać obraz do swojego salonu, to niezwykle bogaty dorobek artystyczny, dzięki czemu z łatwością uda nam się wybrać perfekcyjny obraz.

Kolorystyka a barwa 

Obraz do salonu powinien być dobrany także pod względem kolorystycznym. Podczas wyboru obrazu należy różnić dwa pojęcia- kolor oraz barwa. Wyróżnić można trzy kolory- czerwony, niebieski i żółty. To właśnie z nich tworzone są wszystkie inne, doskonale nam znane kolory. Barwa jest zaś wrażeniem zmysłowym w reakcji na kolor. W związku z tym dokonując wyboru obrazu do salonu, warto kierować się barwami, które przypadną nam do gustu. 

  Gdzie zamówić karykaturę na prezent?

Kierując się kilkoma prostymi zasadami przedstawionymi powyżej, ściany naszych salonów staną się jednymi z najbardziej okazałych powierzchni w całej aranżacji. Właściwe dobrany obraz, który doskonale będzie korespondować z resztą wyposażenia, podkreśli unikalny styl i charakter wnętrza, dodając mu tzw. kropkę nad i, będąc cudownym zwieńczeniem wystroju. Wybierz wymarzony obraz do swojego salonu i czerp z piękna sztuki pełnymi garściami każdego dnia. 

Kategorie: Malarstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *